HYUNDAI IONIQ V

Lækker Hyundai ligner en Lamborghini - men vi må ikke få den i Europa
Hyundai har præsenteret en ny elektrisk IONIQ-model, men desværre er der ikke sælges i Europa. IONIQ V er nemlig udviklet specifikt til det kinesiske marked. Det er lidt af en skam, for det er en model, som jeg tror, mange europæiske – og ikke mindst danske bilkøbere kunne være interesserede i.
Designet ligner noget fra Lamborghini
IONIQ V er først og fremmest en stor bil. Den måler næsten fem meter i længden og har en størrelse, der placerer den tæt på modeller som Volkswagen Passat og Skoda Superb. Den er dermed større end IONIQ 6, som vi kender fra det europæiske marked. Størrelsen er ikke tilfældig. På det kinesiske marked er plads på bagsædet vigtig, og her har Hyundai skabt en bil, hvor bagsædepassagererne får masser af plads. Det er faktisk noget af det, der gør IONIQ V interessant. Den er ikke bare endnu en elektrisk SUV, men en stor og lav sedan med masser af plads. Designet er måske det mest opsigtsvækkende ved IONIQ V. Især set fra siden har bilen en meget sportslig silhuet, og jeg synes faktisk, der er lidt Lamborghini over den. Den lave taglinje og de markante proportioner giver den et udtryk, som man normalt ikke forbinder med en stor familie-sedan. Samtidig har Hyundai formået at bevare det futuristiske formsprog og design vi ikke har set før på en Hyundai.

27" Touchskærm standard!
Indvendigt fortsætter det moderne udtryk. Midt på instrumentbordet sidder en enorm 27" 4K-skærm, mens bilen benytter Qualcomms Snapdragon 8295-platform, som blandt andet skal sikre hurtig respons i infotainmentsystemet. Der er også mulighed for head-up display, mens instrumenteringen foran føreren er mere minimalistisk med en mindre skærm. Mindre end den du kender fra de europæiske modeller fra Hyundai Derudover er der mulighed for at oplade to telefoner, og kabinen ser generelt både moderne og gennemført ud. Og så er der naturligvis bagsædepladsen. Her har Hyundai virkelig udnyttet bilens størrelse. Det er utrolig rumlig bagi og ligner en elbil du kunne tilbringe mange timer på bagsædet i.
Her kunne Hyundai virkelig bygge en performance-model
Teknisk fås IONIQ V med enten et 53 kWh eller et 66,8 kWh-batteri. Den kinesiske CLTC-måling angiver en rækkevidde på op til 660 kilometer. Det tal skal dog tages med et gran salt, hvis man forsøger at sammenligne det direkte med europæiske biler, da CLTC typisk giver længere rækkeviddetal end den europæiske WLTP-standard. Ydelsen er mere beskeden. Basisudgaven har 191 hk, mens topmodellen yder 228 hk. Begge versioner har baghjulstræk. Der er altså ikke tale om nogen voldsom performance-model – i hvert fald ikke endnu. Jeg kan dog ikke lade være med at tænke på, hvad Hyundai kunne gøre med bilen, hvis IONIQ V en dag kom til Europa i form af en N-version. Forestil dig en IONIQ V med dual-motor, firehjulstræk og langt over 500 hk. Pludselig ville bilen kunne blive en helt anden størrelse.
En Hyundai vi godt kunne bruge i Europa
Om Hyundai IONIQ V nogensinde kommer til Europa, er endnu uvist. Det ville dog være interessant, hvis Hyundai på et tidspunkt ændrede strategi. Vi har tidligere set modeller, som oprindeligt var udviklet til det kinesiske marked, finde vej til Europa, når producenterne har vurderet, at potentialet var stort nok. Og IONIQ V har flere ting, der taler for sig. Den er stor, rummelig, elektrisk og har et design, der skiller sig ud. Hvis Hyundai samtidig kunne ramme en attraktiv pris, kunne den blive et interessant alternativ til de mere traditionelle elektriske sedaner. Men lige nu er situationen altså, at kineserne får den spændende nyhed, mens vi i Europa må kigge på billederne. Og det er måske efterhånden blevet lidt af en tendens. Kina er blevet et så vigtigt bilmarked, at producenterne i stigende grad udvikler modeller specifikt til kinesiske kunder. Det betyder også, at vi europæere nogle gange må se langt efter nogle af de mest interessante nyheder.

Skrevet af: Christian Koed den 21.08.2026